Sahiplendiğiniz Yavru Köpeğiniz

Sahiplendiğiniz yavru köpeğiniz hakkında bilmeniz gerekenler.

İlk Yapılacaklar

Yavruya önce sevgi gösterilecek. Evin dışında kulübede bakılacaksa ilk zamanlar annesinden ve kardeşlerinden yeni ayrıldığı için onları arayacaktır. Onun için birkaç gün mızıklayacaktır. Bu çok doğaldır. Sabırla beklemelisiniz. Onun her havladığında yanına kesinlikle kızmak için, susturmak için vb. için gitmeyiniz. Aksine o ne zaman susup sessiz kalırsa bir 10 dakika sonra yanına gidin. Bu şekilde davranırsanız. İleride çevrenizi rahatsız etmeyen bir köpeğiniz olur.

Beslenme

Köpeğinizin iyi bir gelişimi olmasını istiyorsanız bir yaşına kadar kaliteli mama ile beslemelisiniz. Tavuk kemiği, süt kesinlikle vermeyin. İlk eve götürdüğünüzde mutlaka bir kez olsun kaliteli mama siparişi verip bununla besleyin. Bizim tavsiyemiz Proplan Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 12 kg bundan alıp bir kez yedirmelisiniz. Bu mama günde üç kez birer çay bardağı şeklinde vereceksiniz. Gün aşırı bir kaynamış yumurta, diğer gün aşırı ayran loru, bir diğer gün aşırı bir kâse yoğurt takviyesi yapın. Ekmek vermeyin. Daha sonra Temiz mama sitesinden üyelik alarak İzmir’de üretilen bu mamadan kullanabilirsiniz. İlk Alacağınız mama BonaCibo Puppy Lamb & Rice Kuzu Etli ve Pirinçli Yavru Köpek Maması 15 kg. Bu mamadan iki paket kullandıktan sonra köpeğiniz bir yaşına girmiş olacaktır ve daha sonra sürekli yine aynı siteden daha ucuz olan Kucho Adult Dog Lamb Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg. mamadan alıp kullanabilirsiniz. 8 aya kadar günde 3 öğün, daha sonra sabah akşam olmak üzere 2 öğünle besleyin.

Sağlık, aşılama ve gelişim

Devit 3 damladan bir paket bitinceye kadar günde 2 damla ağzını açıp damlatarak verin. Tadı güzel olduğu için zorluk çıkartmayacaktır. Haftada bir kaynamış yumurta ve Ayran loru ve yoğurt verin bunları gün aşırı farklı farklı verirsiniz. Bol bol güneşe çıkartın. Üç aydan sonrada internetten temin edeceğiniz Canvit Chondro Maxi 230 gr hapı alıp günde yarım tablet bitirinceye kadar verin bu hap düzgün kemik gelişimini olumlu etkileyecektir. Ayrıca 2.5 aydan 3.5 aya kadar calpol eflatun renkli çocuk şurubundan eczaneden alıp akşamları 1cc iğnesiz şırınga ile ağzına sıkarak verin (dişleri çıkacağından ağrı ve ateşi olacaktır bunu önlemek amacıyla verin). Size üretici tarafından verilen aşı takip cetvelindeki, aşı günlerini takip ederek, ihmal etmeden, günü gönüne, aşılarını veterinere yaptırın. Ön bacaklarının dönmesini istemiyorsanız onu ön bacaklarından tutup asla kaldırmayın. Göğsünün düzgün gelişmesini istiyorsanız onu karnından tutup asla kaldırmayın. Arka bacaklarının yamuk olmasını istemiyorsanız bu çok önemli, kulübesinden arka ayakları üzerine dikilmeyecek şekilde ayar yapmalısınız. Sürekli arka ayakları üzerine dikilirse, ayakları yamuklaşacaktır. Bunun için köpeğinizi bağlı tutmayın kapalı bir yerde besliyorsanız boyu kadar üstten buranda ile kapatın ki alt kısımdan baksın yukardan bakmak için arka ayakları üzerine dikilmesin. Özelikle yaz aylarında her üç ayda bir iç ve dış parazit için veterinere götürmelisiniz.

Eğitime Başlıyoruz

Eğitim eve gitti andan itibaren oyun şeklinde başlayacaktır. Başlangıçta eğitim ellerinizi şaplatarak olacak. Bunu yemek yerken yapınız. Birkaç hafta bu şekilde yavaştan daha hızlıya doğru ellerinizi şaplatın. Daha sonraları da teneke ile yüksek sese yavaş yavaş alıştırın. Ani yüksek seslerden kaçının. Sizden kaynaklanan yanlış bir eğitim geri dönmesi ve düzeltilmesi zor durumlar ortaya çıkartabilir. Ani bir sese maruz kalırsa sizde onu o anda destekleyecek sevgiyi anında göstererek korkmasına engel olun. Sonra elinizi arka kuyruk üstünden kalçalarından canını yakmayacak şekilde bastırıp oturtarak otur komutu verin, bunu günde 5-10 kez yapın daha fazla yapıp sıkmayın. Her yaptığında aferin deyip sevin. Yapmasını istemediğiniz şeylerde sesinizi biraz yükseltip kalınlaştırarak hayır deyin. Zamanla sizi anlayacaktır. Üç aylıktan sonra onu 3-4 metre bir iple bahçe dışında dolaştırın. Dolaştırırken ipi sağa doğu çekin elinizi sağa işaret edin ve görmesini sağlayın görmesi için adını söyleyebilirsiniz. Daha sonra sol tarafa çekin, o tarafa işaret edin, bu şekilde zikzak araması için eğitebilirsiniz. Bunu günde birkaç kez, 2 ay boyunca yapın. 4.aydan sonra meraya çıkardığınızda bunu pekiştirirsiniz. Ayrıca merada sizden tüfek menzilinden fazla uzaklaşmasına izin vermeyin sesli ikaz ile geri çağırın. 4 aydan sonra mera ile birlikte zorunlu aport eğitimine başlayın. Bir badana rulosu alın dışına tavşan tüyü, keklik kanadı, bıldırcın kanadı gibi herhangi bir av hayvanının tüylerinden sarın. Bunu zorla avurtlarından hafifçe bastırıp, ağzını açtırarak, ağzına sokup aport deyin, bunu günde 5-10 kez yapın ilk başlarda zorladığınız için bunu yapmak istemeyecektir. Sakın yapmayacak diye üzülmeyin, mutlaka 4-5 gün sonra veya daha fazla gün sonra aport dediğinizde alacaktır. Geri almak için bırak komutunu söyleyin. Bunlarla birlikte gel, otur, bekle gibi eğitimleri de yaptırın. Bu eğitimleri yaptırmak konusunda tecrübeniz yoksa üreticiden destek almak için mutlaka arayın.

Not: Buradaki bilgiler hiç bir yerden alıntı değildir. Tamamen kendi tecrübelerimiz ile sizlere yardım etme amaçlı olarak kaleme aldık.


Kaliteli, Size avcılığı dolu dolu yaşatacak, size koşulsuz partnerlik yapacak bir dostunuz olması dileği ile…

Ali Rıza Demir